Zámek Orlík nad Vltavou

Hrad Orlík vás nadchne jedinečnou atmosférou.
Pár kilometrů z Trhovek se na skalnatém ostrohu tyčí Zámek Orlík. Obklopuje jej hladina Orlické přehrady. Kdysi raně gotický hrad, celnice vybírající poplatek za plavbu po řece. V okolí zámku se nachází anglický park se Schwarzenbergskou hrobkou pro dlouhé procházky.
 
Blízko u zámku se nachází kotviště pro parník, na kterém lze přejet k Hradu Zvíkov a poté zpět. Navštívit můžete také akvárium sladkovodních ryb.

Hrad založil ve druhé polovině třináctého století král Přemysl Otakar II. a do šlechtického držení se natrvalo dostal za vlády Karla IV. Významnými majiteli hradu byli Zmrzlíkové ze Svojšína, Švamberkové, kteří hrad přestavěli na zámek, a po nich Eggenbergové a Schwarzenbergové. Na počátku husitských válek Orlík patřil ke kališnickým opěrným bodům a tvořil mocenskou protiváhu katolickému Zvíkovu. Pevnostní funkci plnil ještě za třicetileté války a počítalo se s ní ještě ve druhé polovině sedmnáctého století, kdy panovaly obavy z vpádu Turků. Poté byl až do počátku devatenáctého století pouze udržován a jeho další stavební rozvoj je spojený s orlickou větví rodu Schwarzenbergů.

Zarezervujte si svůj romantický pobyt ještě dnes.

cs_CZ