logo trhovky

Výlety

 Objevte skryté klenoty přírody, působivé výhledy, klidné vody i divoké vlny malebné Orlické přehrady. 

Kam od nás na výlet

Známe to. Nedokážete vydržet déle na jednom místě. Vytáhněte mapy a sledujte turistické značky a objevujte Orlík! Ať už jste zkušený turista sledující každou vrstevnici, nadšený kajakář hledající ideální proud nebo hledáte klidné místo na břehu k nudismu, Orlík umí vše. A pokud neumíte číst v mapách a příroda vás netankuje, zapněte navigaci a vyražte směr zámek a nebo třeba do Zeměráje. 

WAKE SURF na Orlíku

S majitelem Wakesurfu jsme dobří přátelé a dojdete od nás k němu přes kemp pěšky. 

Orlická přehrada nabízí vodní sporty v podobě wakesurfování, wakeboardování (wejkování) a vodního lyžování. Nemáte vybavení?

Nevadí, vše potřebné jako prkno, neopren, vestu či přilbu vám zdarma zapůjčí. Nekončící zábava v kruhu kamarádů, kolegů nebo rodiny může začít. A kdo nechce sportovat, může posedět ve stylovém přídomku. Dát si kávu, zmrzlinu a nedělat nic. 

rozhledna milada

Rozhledna Milada a Naše Bistro

Třicetimetrová soukromá rozhledna byla postavená v roce 2017 a dostala své ctěné jméno po mamince zakladatele a majitele rozhledny Radomila Kessla. Tyčí se těsně pod vrcholem kopce Krchov na Předním Chlumu, nad hrází Orlické přehrady.

Rozhledna má devět pater a až vyšlapete všechna patra rozprostře se vám výhled na Orlickou přehradu, Kamýk, Makovou horu, Krásnou horu, Brdy s Prahou, rozhledny Veselý vrch a Besedná. Za dobré viditelnosti vrcholky Šumavy s Boubinem, Bobíkem, Poledníkem a Libínem. Z výšky je nádherná Solenická podkova. Kousek pod rozhlednou je možné zaparkovat a dojít pěšky do malé osady. Kiosek s názvem Naše bistro ochladí vyprahlé hrdlo točeným pivem. Nabízí domácí moučníky, koláče, škvarky, rillettes, polévky i grilování.

Ždákovský most

Neskákejte ze Žďákovského mostu jako v 90. letech, vyjeďte si na největší jednoobloukový ocelový most. V roce 1967 tento gigant světového charakteru překlenul vltavské údolí u Orlíka nad Vltavou. Vede na něm silnice z Milevska do Březnice a svůj název dostal podle nedaleké osady zatopené při napouštění hráze. Vede zde naučná stezka pro turisty Zvíkov-Orlík. Na každém konci mostu je parkoviště a také občerstvení. Z mostu je nádherný výhled. Most váží přibližně 4000 tun, je 543 metrů dlouhý a klene se 50 metrů nad hladinou přehrady, která v těchto místech dosahuje až šedesátimetrové hloubky.

zdakovsky most

Hrad Zvíkov

Hrad Zvíkov je orlická rarita a žádný turista by ji neměl vynechat.  Tato stálice byla založena králem Přemyslem Otakarem I. na skalnatém ostrohu, kde již dříve stávalo prastaré hradiště. S rodem Přemyslovců je Zvíkov spojen až do roku 1306, kdy Přemyslovci vymřeli po meči a hrad tak padl do rukou jihočeských Rožmberků.

Velmi záhy na to se hrad znovu vrací do rukou panovníka Karla IV. Za jeho vlády hrad Zvíkov získal největší slávu a privilegia. Ostatně Karel IV. zde rád pobýval, nechal hrad důkladně opravit a před dostavbou Karlštejna zde byly ukryty i korunovační klenoty. Status královského hradu si Zvíkov udržel až do druhé poloviny 16. století, kdy byl prodán Švamberkům. Později se zde usadili Eggenberkové i Schwarzenbergové, sídlící na nedalekém Orlíku.

Zeměráj

Zeměráj je přírodní park plný zážitků a poznání pro děti i dospělé u Orlické přehrady. Více než sto různých her, zábavných i naučných prvků, dobrodružných úkolů a hlavolamů na ploše devíti hektarů je vytvořeno tak, aby se do hry a řešení mohla zapojit celé rodina. Najdete zde i několik skutečně výjimečných atrakcí.

 Objevíte archeopark raného středověku – živou slovanskou vesnici obklopenou zahradami a pastvinami, kde si můžete společně s jejími obyvateli vytočit nádobu na kopacím hrnčířském kruhu, příst a tkát, mlít mouku, podrbat kozy nebo třeba okopávat zahrádky.

Dále na vás čeká kilometr dlouhá stezka naboso, vedená v rozmanitém terénu přes les, louku, skály, pole, balvany, potok a dotvořená různými přírodními materiály jako šišky, oblázky, jehličí aj. Její součástí jsou i balanční prvky a řada zábavných úkolů zaměřených na poznávání české přírody.

Schwarzenberská hrobka

Zámek Orlík známe všichni. Ale víte, že nedaleko zámku v severní části parku stojí novogotická rodinná hrobka, která byla postavena v polovině 19.stol. Není tak honosná jako Schwarzenberská hrobka u Třeboně, ale přesto stojí za vidění.

Hrobka rodu Schwarzenbergů – dvoupodlažní budova s monumentální schodošťovou rampou a s předsunutou věží, byla vystavěna v novogotickém slohu v 1875 – 1877. Jsou vní uloženy sarkofágy s ostatky členů krumlovsko-hlubocké větve rodu Schwarzenbergů. Odpočívá zde například zakladatel sekundogenitury Karel Filip, polní maršálek a vítěz nad Napoleonem u Lipska.

Do útrob hroby se nedostanete. To asi ani nechcete. Ale pohled na toto pietní místo a okolí areálu vám vezme dech. 

Hornické muzeum Příbram

Hornické muzeum Příbram patří k největším muzeím v České republice a k největším hornickým muzeím v Evropě. Od r. 2014 je národní kulturní památkou a díky své neobyčejné nabídce se těší návštěvnosti, která přesahuje 100 tisíc osob ročně. Prohlídkové areály tvoří Ševčinská šachta zaražená r. 1813 na místě staršího dolu z 16. století, původní báňské objekty dolu Vojtěch založeného r. 1779, dolu Anna vzniklého r. 1789 a podzemí dolu Drkolnov z r. 1836. Ševčinský důl nabízí kromě historických montánních expozic atraktivní jízdu hornickým vláčkem po povrchu. Na dole Anna je možné vstoupit do podzemí a projet zdejším důlním vláčkem Prokopskou štolou k nejhlubší šachtě březohorského revíru (1600 m). Z dolu Vojtěch vede 330 m dlouhá přístupná vodní štola z konce 18. stol. a třičtvrtě kilometru dlouhé důlní dílo zvané Wasserlauf z 16.–19. stol., do něhož je možné sfárat výtahem.Atrakcí zvláště pro nejmenší návštěvníky je jízda do podzemí po skluzavce dlouhé 51 m.

most pisek

Nejstarší kamenný most v Evropě

Kamenný most v Písku (nazýván také Jelení) je nejstarším kamenným mostem v České republice. Postaven byl ještě před koncem 13. století. Kdysi tvořil důležitý komunikační prvek na Zlaté solné stezce, která právě v Písku překračovala řeku Otavu.

Stavbu, dlouhou 110 a širokou 6,25 metru tvoří sedm oblouků. Šest je původních, sedmý je z roku 1768 a má asi dvojnásobnou šířku. Šest mostních pilířů vyzdili středověcí stavitelé na suchu, v tzv. stavebních jímkách, kdy okolo staveniště vytvořili ochrannou hráz a řeku nechali proudit vedlejším korytem. Je škoda, že se do současnosti nedochovaly dvě věže, které z obou stran chránily vstup na most. První z nich padla za oběť velké povodni v roce 1768 (spolu s věží prý zmizel ve vlnách i nebohý hlásný), druhá zase nevyhovovala rostoucím dopravním požadavkům a byla roku 1825 nemilosrdně zbourána.

ZOO Tábor

Táborská zoo byla slavnostně znovuotevřená v červnu roku 2015 a dělá maximum, aby dostála hlavního poslání, kterým je ochrana ohrožených druhů zvířat. 

Rozlohou největší jihočeská zoologická zahrada v přírodním areálu nabízí velké výběhy pro zvířata. Dostanete se opravdu velice blízko. Zvířata tak nejen uvidíte, ale doslova zažijete z bezprostřední blízkosti.

V současnosti je ZOO Tábor domovem více než 300 zvířat a toto číslo neustále narůstá. Mnohá z nich patří ve svých domovinách k druhům ohroženým vyhynutím. Jejich chovem jim zoo pomáhá přežít. Všem zvířatům se dostává nejkvalitnější krmení a špičková veterinární péče.

Koupaliště Milevsko

Nechcete se koupat v přehradě a dáváte přednost chloru a spoustě lidí? Areál koupaliště nabízí v letních měsících možnost relaxace u vody v poklidném koutě města. V případě volby aktivního odpočinku si zde lze zahrát beach volejbal v písku nebo tenis, badminton či nohejbal na zpevněném povrchu z prosívky. V areálu jsou umístěny také herní prvky pro děti, jako je hrad, trampolína, pískoviště nebo pérové houpačky. Lepší je ovšem zůstat na Trhovkách.

Koupaliště Zvíkovské Podhradí

Sportovní areál a koupaliště Zvíkovské Podhradí nabízí příjemné prostředí pro venkovní koupání. Návštěvníkům je k dispozici 25 metrů dlouhý bazén, dětský bazén s klouzačkou a dětské brouzdaliště. Kvůli většímu komfortu koupání pro malé dětí je dětský bazén přihřívaný solárním ohřevem. Areál dále nabízí víceúčelové hřiště s umělou trávou, na kterém si návštěvníci areálu mohou zahrát tenis či nohejbal, menší antukové hřiště na nohejbal a volejbal, dětské hřiště a dva stroje venkovní tělocvičny. Samozřejmostí je také možnost občerstvení uvnitř areálu. 

Okolí bazénu je zatravněné, místy se stromy, takže je možné využít i stín a chránit se tak před sluncem. 

Hraz-prohlidka

Hráz Orlík

Zajímalo by vás, jak vypadá provoz vodní elektrárny Orlík? Přijďte se podívat na exkurzi přímo do strojovny a hráze. Vybrat si můžete z tří typů výkladu – odborného, odborně-populárního a populárního, který nabízí hlavně perličky a zajímavosti.

Během návštěvy vodní elektrárny Orlík vás kromě výkladu v infocentru čeká i exkurze provozu – projdete si jak interiér elektrárny, tak i její exteriér včetně hráze. Těšit se můžete na čas strávený v technicky zcela jedinečném prostoru!

Zámek Blatná

Webové stránky zámku Blatná jsou krásné a poskytují veškeré informace. Podívejte se na ně a vyjeďte se podívat na Hildprandty a jejich osudy, dětskou prohlídku, nejvýznamnější rody v Blatné, zámecký park a mnoho dalšího. 

Památník Vojna

Památník Vojna, bývalý pracovní tábor, představuje temnou kapitolu naší historie, ale je důležitým připomínkou odvahy a odolnosti lidského ducha. Nachází se v malebném prostředí, které kontrastuje s hrůzami, jež se zde odehrály. Dnes slouží jako místo vzpomínek a vzdělávání pro ty, kteří chtějí pochopit a uctít boj za svobodu a demokracii. Navštívit Vojnu znamená nejen cestu do minulosti, ale také připomenutí si hodnot, na kterých stojí současná společnost.

CZ/EN/DE